Výmena amalgámov, takmer okamžitý dôvod na radosť

Výmena amalgámových výplní za kompozitné je stále veľmi obľúbený zákrok. Radosť z neho má nielen pacient, ale aj zubár. Výsledok je vidieť okamžite.

Vďaka použitému kofferdamu (modrá blana na obrázku) je pri zákroku redukované množstvo potencionálne infekčného aerosólu. To činí z opravy kazov takýmto sposôbom relatívne bezpečný zákrok práve v čase kvapôčkových infekcií 😉

Výmena starého kompozitu – bez farbičky

Nielen amalgámové výplne treba meniť. Na zube 5 a 6 sme mali veľmi staré kompozity (odhadom viac ako 10 rokov). Treba povedať, že sa jednalo o precíznu prácu, no zub času si už vyžiadal výmenu. Moju obľúbenú farbičku na vykreslenie rýh sme výnimočne nepoužili. Pevne verím, že táto práca vydrží minimálne ďalších 10 rokov.

Výmena amalgámu a oprava kazu

V prípade, ak bol amalgám dobre zhotovený, nezvyknem trvať na jeho výmene. Tu sme mali kaz pod amalgámovou výplňou a ďalší skrytý kaz v medzizubnom priestore na vedľajšom zube. Všetko dobre dopadlo a nám sa podarilo navrátiť zubom stratenú slávu pomocou „neviditeľnej plomby“ a okrovej farbičky aplikovanej do rýh.