Starostlivosť o zuby v tehotenstve – čo je pravda a čo mýtus
Dátum: 13.01.2022 Autor: MDDR. Zuzana Andílová
Tehotenstvo je podľa mnohých najkrajším obdobím života ženy. Telo prechádza rôznymi zmenami. Vraví sa, že každé tehotenstvo stojí mamičku jeden zub, že dieťa jej odoberá vápnik. Sú však tieto tvrdenia pravdivé?
V tomto článku si vyvrátime, alebo naopak potvrdíme niekoľko poloprávd, s ktorými sa stretne počas svojej praxe každý zubár.
Zuby sa počas tehotenstva viac kazia – mýtus
Ak sa o svoje zuby poctivo staráte, je nepravdepodobné, že by sa vám kazivosť zvýšila. Dôležité je nepoľaviť v dentálnej hygiene, umývať si zuby ráno aj večer, používať pravidelne medzizubnú kefku. Počas tehotenstva by ste mali dvakrát navštíviť svojho zubára, ktorý vám zuby skontroluje, poradí ako sa o ne starať a vyrieši prípadné problémy. Takisto sa odporúča návšteva dentálnej hygieny.
Kazivosť sa však môže zvýšiť, ak budúca mamička zmení prístup k starostlivosti o svoje zuby či už v dôsledku zvýšenej vyčerpanosti alebo častých nevoľností.
Tehotným ženám krvácajú ďasná – pravda aj mýtus
V dôsledku hormonálnych zmien sú ďasná viac prekrvené. Ak už ste pred tehotenstvom mali slabý zápal ďasien a občasnú krvácavosť, tá sa môže zhoršiť hlavne počas druhého a tretieho trimestra. Ak však zápal nemáte, s tehotenstvom vám pri dodržiavaní hygieny nevznikne.
Špeciálny prípad je tehotenská epulitída (epulis). Je to útvar, ktorý vyrastá tehotným ženám väčšinou v druhom trimestri z ďasna medzi zubami. Obvykle zmizne sám po pôrode, alebo sa odstráni v lokálnej anestézii.
Dieťa mamičke odoberá vápnik – mýtus
Špeciálny prípad je tehotenská epulitída (epulis). Je to útvar, ktorý vyrastá tehotným ženám väčšinou v druhom trimestri z ďasna medzi zubami. Obvykle zmizne sám po pôrode, alebo sa odstráni v lokálnej anestézii.
Po každom vracaní si treba vyčistiť zuby – mýtus
Pri nevoľnosti spojenej s vracaním sa odporúča si poriadne povyplachovať ústa čistou vodou a zuby si umyť najskôr po pol hodine. V kyslom prostredí žalúdočných kyselín je sklovina zubov mäkšia a naleptaná a kefka by ju mohla rozrušiť. Výplachom vodou sa kyselina nariedi a časom sa pH v ústach dostane do normy.
V tehotenstve sa neodporúča robiť rtg snímky – pravda
Počas tehotenstva sa snažíme celkovo vyhýbať zákrokom u zubára (okrem preventívnych prehliadok a dentálnej hygieny).
Samotná dávka malého rtg snímku je ekvivalentom 6 hodín strávených na záhrade. Jeden dlhší let lietadlom je ekvivalentom 30-40 malých rtg snímkov. Jedná sa o najmenšiu ionizačnú záťaž v medicíne ako takej. Riziko poškodenia plodu je preto extrémne nepravdepodobné.
Napriek týmto informáciám je ale stále pravda, že rtg snímky z dôvodov prevencie v tomto období nerobíme. Malé rtg snímky robíme iba vtedy, ak je stav pacientky akútny a rtg snímok je nevyhnutný pre stanovenie presnej diagnostiky a následnej efektívnej liečby. Pacientku zakryjeme olovenou vestou, aby sme minimalizovali dávku žiarenia, ktorá by mohla prejsť cez telo.
V tehotenstve sa neodporúča robiť amalgám – pravda
V EÚ sa od 1.7.2018 zubný amalgám nesmie používať u všetkých tehotných a dojčiacich žien.
Tehotné nesmú dostať anestéziu a lieky proti bolesti – mýtus
Anestézia pri ošetrení je pre budúcu mamičku aj dojčiacu ženu bezpečná. Vŕtanie bez umŕtvenia spôsobuje stres, do krvi sa vyplavuje adrenalín, čo je v konečnom dôsledku pre plod nebezpečné. Takisto existujú analgetiká aj antibiotiká, ktoré je možné v prípade nutnosti podať aj tehotným. Rajský plyn (entonox) je možné podávať od druhého trimestra.
Treba teda počas tehotenstva navštíviť zubného lekára?
Ideálne by bolo objednať sa k svojmu zubnému lekárovi, keď ešte len tehotenstvo plánujete. Na základe záhryzových snímkov zhodnotí stav vášho chrupu a opraví, čo je potrebné a poučí o dokonalej hygiene. Zlý stav orálneho zdravia môže byť jednou z príčin neplodnosti a takisto ošetrovanie niektorých komplikovaných stavov je počas tehotenstva náročnejšie. Vo všeobecnosti však platí, že všetky neakútne stavy je najlepšie ošetrovať v druhom a na začiatku tretieho trimestra. Jedná sa hlavne o veľké kazy, ktoré by počas tehotenstva a prvých mesiacov s dieťatkom mohli mamičke robiť problémy. Bielenie ale aj protetické práce ako korunky a mostíky sa počas tehotenstva nezhotovujú. Dôležité je mamičku poučiť, ako sa starať o svoje zuby, ale aj o orálne zdravie svojho dieťatka. V mnohých štúdiách bol dokázaný prenos kazotvorných bakterií z matky na dieťa, z čoho vyplýva, že zníženie kazivosti u matky významne ovplyvní kazivosť u jej dieťaťa. Mamičkám sa odporúčajú výplachy ústnou vodou s obsahom chlórhexidínu a užívanie xylitolu.