Nie je korunka ako korunka

V poslednom čase sa u pacientov stretávam s pomerne častou nedôverou voči ošetreniu korunkou. Boja sa, že ich zuby budú zničené a že ich výzor bude neprirodzený. Je pravda, že moderná stomatológia vďaka zlepšeniu kvality bielych výplňových materiálov upúšťa od ošetrení korunkou. Stále ale zostávajú určité situácie, kde budú mať korunky svoje nenahraditeľné miesto.

Naša pacientka už mala tri korunky od predchádzajúceho ošetrujúceho. Zvyšné predné zuby boli poolamované s menšími kazmi. Pre zladenie estetiky sme sa dohodli na šiestich keramických korunkách v rozsahu predných horných zubov. Vo výsledku máme spokojnú pacientku s očarujúcim úsmevom. Vďaka našim šikovným laborantom dokážeme vyčarovať aj takéto premeny 😉

Keramická korunka

Ošetrenie korunkou volíme najčastejšie v prípade, keď má zub ošetrené kanáliky a my chceme zabezpečiť, aby sa v budúcnosti nezlomil. Zároveň nám korunka na zube pomôže vyriešiť aj problém s prípadným stmavnutím zuba. Jednou z najväčších estetických výziev a zároveň nočnou morou zubných laborantov je urobiť samostatne hornú jedničku tak, aby sa čo najviac podobala na tú druhú – zdravú.

Pacienta vždy dopredu upozorňujem, že vo výsledku je 100% farebná zhoda nemožná. Je to preto, že novú korunku nevyrábame so skloviny a zuboviny tak, ako matka príroda stvorila naše zuby. Najčastejším materiálom poskytujúcim požadované estetické maximum je keramika.

Zub „na krídelku“. Keď nechceme implantát.

Nie vždy je implantát najlepším riešením chýbajúceho zubu. Dôvodov, prečo nie implantát, môže byť naozaj veľmi veľa (nízky vek pacienta, nedostatok miesta na implantáciu pre stesnanie zubov, nedostatok kosti na implantáciu, celkové ochorenie, ekonomické faktory…). V určitých indikáciach sa vieme implantácii elegantne vyhnúť pomocou „zubu na krídielku“. Táto keramická náhrada vlastného zubu je pevne fixovaná o jeden susedný zub pomocou tenkej fazety. Napriek tomu, že toto riešenie vyzerá krehko – v správnom prevedení vydrží naozaj veľmi dlho 😉

Polokorunka – rýchle, estetické a hlavne funkčné

Keď je poškodenie zubu príliš rozsiahle a presahuje možnosti opravy štandardnou výplňou, je mojím obľúbeným riešením ONLAY – ľudovo polokorunka. Toto ošetrenie býva vďaka technológii CAD/CAM zrealizované v priebehu niekoľkých hodín. Pacient odchádza s hotovým zubom, na ktorom môže okamžite jesť.