Ukážky prác > Nové úsmevy z dielne Smile Up

Kategória
Nový úsmev
Počet sedení:
7 sedení
Trvanie zákroku:
30 - 180 min
Dĺžka liečby:
cca 3 mesiace
Rekonvalescencia:
1-2 hodiny

Len fotokompozítne výplne… a hodiny plánovania ;)

Pôvodný úsmev

S Braňom sa poznáme už dlhé roky. Braňo mal rázštep pery, kvôli čomu nemal založenú hornú ľavú dvojku. Svojho času sa u neho snažili kompenzovať chýbajúci zub strojčekom. Medzery sa nepodarilo úplne uzavrieť, ale Braňo nevyzeral, že by ho tento výsledok nejako extra zaťažoval. Zuby boli v podstate zdravé, neboleli, takže čo viac potrebujeme.

Jedného dňa sa mi Braňa ale podarilo presvedčiť, aby sme vyskúšali zmenu estetiky aspoň vo vizualizácii a ešte sa rozhodne, či sa mu vlastne nejakú tú zmenu bude chcieť nakoniec podstúpiť. Nadšenie pre vec bolo v tomto prípade oveľa viac na strane zubára, ako na strane pacienta – čo je skoro vždy recept na problém. Je to ale logické, ja som vedel, čo chcem dosiahnuť a on si vôbec nevedel predstaviť, čo ho čaká. A tu začína jedna z mojich najúspešnejších kazuistík, povedal by som, že možno aj jedna z najťažsích vôbec. Prípad, kde som potreboval urobiť minimum, ale dosiahnuť maximum. To vyžadovalo hodiny a hodiny plánovania. Tento prípad bol v podstate prevažne virtuálny :)

Priebeh ošetrenia:

Fáza 1

Takže sme začali. Zhotovili sme veľa vstupných fotografií. Zuby sme si aj naskenovali intraorálnym skenerom. Toto všetko sme potrebovali na neskoršie analýzy a digitálne plánovanie. 


Fáza 2

Keď sme mali zozbierané potrebné dáta, mohli sme sa pustiť do práce za počítačom. Vďaka fotkám a programom, za pomoci ktorých vieme zladiť estetické línie, už vidíme, ktoré zuby ako predĺžime a rozšírime.


Fáza 3

Komunikácia s laborantom. V čase, keď som Braňa ošetroval, som bol ešte fanúšikom konvenčných silikónových odtlačkov a sadrových modelov. Teraz by som už išiel iba digitálnou cestou a model by som si nechal vytlačiť na 3D tlačiarni. Laborant mi na sadrovom modeli zhotovil voskovú vizualizáciu. Tú som si prostredníctvom silikónového kľúča preniesol a vyskúšal v ústach.


Fáza 4

Skúška laborantovej vizualizácie priamo v ústach pacienta (tomuto hovoríme MockUp). Toto je najdôležitejšia časť celej plánovacej fázy. Je síce pekné, keď zuby vyzerajú dobre v počítači, my však potrebujeme reálnu skúšku. Niečo hmatateľné, kde už aj pacient pocíti, čo s ním chceme a vieme urobiť. Na túto skúšku využívame materiál na zhotovenie provizórnych koruniek, ktorý po vyskúšaní (a zhotovení fotografií) odstránime zo zubov.

Teraz sme už vedeli, že ideme správnou cestou. Zopár úprav sme ešte potrebovali urobiť. Braňo nechcel zuby až také výrazné, tak sme ich s laborantom upravili na kratšie.

V tomto momente sme si odobrili, že budeme robiť “estetickú rekonštrukciu frontálneho úseku”.


Fáza 5

Bielenie… Bielenie ako také rozvediem určite aj v samostatnej kazuistike, prípadne v blogu. Pokiaľ sa ale rozprávame o požiadavke na estetickú rehabilitáciu a zuby máme v globále zdravé, ideme takmer vždy cestou bielenia.


Fáza 6

Po bielení čakám aspoň 3 týždne na stabilizáciu výslednej farby. Po uplynutí tohto obdobia sme sa mohli pustiť do finalizácie našej liečby. Keďže som chcel byť voči zubom čo najmenej invazívny, zvolil som cestu rekonštrukcie iba prostredníctvom fotokompozitných výplni (bielych plômb). Zuby boli opieskované, boli odstránené pôvodné drobné výplne a odstránené pigmenty. Nerobilo sa žiadne brúsenie zubov! Zabezpečili sme suché pole, zuby si odizolovali a chránili pred zlepením. Napriek tomu, že to vyzerá pomerne jednoducho, je bežné, že takéto ošetrenie trvá tri hodiny a viac :)


Fáza 7

Zmena je život. Ja som nadšený – Braňo si na nový úsmev tiež postupne zvyká ;). Na záver pár fotiek na porovnanie:

A to najpodstatnejšie… Smile Up !!!

Stav chrupu pred zákrokom
Stav chrupu po zákroku

“Úsmev je najkratšia vzdialenosť medzi ľuďmi.”

Jorge Luis Borges

Aj vy máte záujem o podobnú zmenu?

Objednajte si konzultáciu

+421 905 248 604
info@smileup.sk
Objednať sa