Len fotokompozítne výplne… a hodiny plánovania ;)

Pôvodný úsmev

S Braňom sa poznáme už dlhé roky. Braňo mal rázštep pery, kvôli čomu nemal založenú hornú ľavú dvojku. Svojho času sa u neho snažili kompenzovať chýbajúci zub strojčekom. Medzery sa nepodarilo úplne uzavrieť, ale Braňo nevyzeral, že by ho tento výsledok nejako extra zaťažoval. Zuby boli v podstate zdravé, neboleli, takže čo viac potrebujeme.

Jedného dňa sa mi Braňa ale podarilo presvedčiť, aby sme vyskúšali zmenu estetiky aspoň vo vizualizácii a ešte sa rozhodne, či sa mu vlastne nejakú tú zmenu bude chcieť nakoniec podstúpiť. Nadšenie pre vec bolo v tomto prípade oveľa viac na strane zubára, ako na strane pacienta – čo je skoro vždy recept na problém. Je to ale logické, ja som vedel, čo chcem dosiahnuť a on si vôbec nevedel predstaviť, čo ho čaká. A tu začína jedna z mojich najúspešnejších kazuistík, povedal by som, že možno aj jedna z najťažsích vôbec. Prípad, kde som potreboval urobiť minimum, ale dosiahnuť maximum. To vyžadovalo hodiny a hodiny plánovania. Tento prípad bol v podstate prevažne virtuálny :)

Priebeh ošetrenia:

Fáza 1

Takže sme začali. Zhotovili sme veľa vstupných fotografií. Zuby sme si aj naskenovali intraorálnym skenerom. Toto všetko sme potrebovali na neskoršie analýzy a digitálne plánovanie. 


Fáza 2

Keď sme mali zozbierané potrebné dáta, mohli sme sa pustiť do práce za počítačom. Vďaka fotkám a programom, za pomoci ktorých vieme zladiť estetické línie, už vidíme, ktoré zuby ako predĺžime a rozšírime.


Fáza 3

Komunikácia s laborantom. V čase, keď som Braňa ošetroval, som bol ešte fanúšikom konvenčných silikónových odtlačkov a sadrových modelov. Teraz by som už išiel iba digitálnou cestou a model by som si nechal vytlačiť na 3D tlačiarni. Laborant mi na sadrovom modeli zhotovil voskovú vizualizáciu. Tú som si prostredníctvom silikónového kľúča preniesol a vyskúšal v ústach.


Fáza 4

Skúška laborantovej vizualizácie priamo v ústach pacienta (tomuto hovoríme MockUp). Toto je najdôležitejšia časť celej plánovacej fázy. Je síce pekné, keď zuby vyzerajú dobre v počítači, my však potrebujeme reálnu skúšku. Niečo hmatateľné, kde už aj pacient pocíti, čo s ním chceme a vieme urobiť. Na túto skúšku využívame materiál na zhotovenie provizórnych koruniek, ktorý po vyskúšaní (a zhotovení fotografií) odstránime zo zubov.

Teraz sme už vedeli, že ideme správnou cestou. Zopár úprav sme ešte potrebovali urobiť. Braňo nechcel zuby až také výrazné, tak sme ich s laborantom upravili na kratšie.

V tomto momente sme si odobrili, že budeme robiť “estetickú rekonštrukciu frontálneho úseku”.


Fáza 5

Bielenie… Bielenie ako také rozvediem určite aj v samostatnej kazuistike, prípadne v blogu. Pokiaľ sa ale rozprávame o požiadavke na estetickú rehabilitáciu a zuby máme v globále zdravé, ideme takmer vždy cestou bielenia.


Fáza 6

Po bielení čakám aspoň 3 týždne na stabilizáciu výslednej farby. Po uplynutí tohto obdobia sme sa mohli pustiť do finalizácie našej liečby. Keďže som chcel byť voči zubom čo najmenej invazívny, zvolil som cestu rekonštrukcie iba prostredníctvom fotokompozitných výplni (bielych plômb). Zuby boli opieskované, boli odstránené pôvodné drobné výplne a odstránené pigmenty. Nerobilo sa žiadne brúsenie zubov! Zabezpečili sme suché pole, zuby si odizolovali a chránili pred zlepením. Napriek tomu, že to vyzerá pomerne jednoducho, je bežné, že takéto ošetrenie trvá tri hodiny a viac :)


Fáza 7

Zmena je život. Ja som nadšený – Braňo si na nový úsmev tiež postupne zvyká ;). Na záver pár fotiek na porovnanie:

A to najpodstatnejšie… Smile Up !!!

Nie je korunka ako korunka vol.2

Výmena starých koruniek a mostíkov je vždy malý krok do neznáma. Stav zubov pod starými korunkami sa nám ťažšie odhaduje a preto je niekedy problém jednoznačne určiť kalkulácie aj dĺžku celej potrebnej rekonštrukcie. To býva často dôvodom, prečo pacienti výmenu starých koruniek a mostíkov odkladajú až do momentu, kedy zuby nezačnú bolieť, alebo sa niečo nezlomí a nevypadne. Keď sa ale pacient už raz k tomuto kroku odhodlá, vieme zabezpečiť, že svoje rozhodnutie určite ľutovať nebude 😉

Čo sa skrýva za prirodzeným úsmevom

Aj keď najradšej píšem o jednoduchých zákrokoch, niektorí pacienti si pre krásny úsmev musia prejsť aj komplikovanejšími procesmi. V prípade našej pacientky bolo najprv treba explantovať niektoré zle zavedené implantáty v hornej čeľusti a extrahovať nezachrániteľné zuby. Pôvodné implantáty na dolných zuboch sa nám podarilo zastabilizovať a zbaviť zápalov v kosti, urobili sa aj ošetrenia kanálikov na zuboch s kazmi zasahujúcimi do dreňovej dutiny. Následne sme horné zuby opravili pomocou keramických mostíkov, koruniek a mostíkov na implantátoch.

Obsah tohto príspevku Vás však nemá vystrašiť alebo odradiť. Pointou je poukázať na to, že nech je situácia akokoľvek komplikovaná, so správnym plánovaním je vždy možné dostať sa k výsledku, ktorý Vám vráti úsmev na tvár 😉

Návrat v čase prinajmenšom o 20 rokov

Príčin nadmerného opotrebovania zubov je niekoľko. V prípade nášho pacienta bol hlavný dôvod strata horných stoličiek a črenových zubov vraj už niekedy pred 20timi rokmi. Žuvaciu funkciu tak museli prebrať predné zuby, ktoré sú od prírody uspôsobené na odkusnutie sústa, nie na žuvanie.

Tento konkrétny stav sme liečili doplnením stoličiek a črenových zubov pomocou dvoch implantátov. Tým sme optimalizovali žuvaciu funkciu chrupu a zároveň si vytvorili priestor na rekonštrukciu poškodených predných horných zubov pomocou keramických faziet.

Dolné predné zuby sme sa rozhodli po dohode s pacientom ponechať bez liečby. Pri úsmeve ich pacient aj tak neukazuje, sú iba mierne opotrebované a inak sú úplne zdravé 😉

Malý zásah pre zuby, veľká zmena pre úsmev

Lucka mala vážnu nehodu, keď mala trinásť rokov. Svoje si odniesli aj zuby. Lucka vedela, že sa s tým dá niečo robiť, no obávala sa dvojročného nosenia strojčeka a následnej potreby korunkovania zubov. Pozrite si krátku prezentáciu, ako sme situáciu vyriešili u nás.

Zhryzené zuby

Zatínanie a škrípanie zubami v noci (v horšom prípade aj cez deň) je problémom modernej doby. Podľa niektorých odborníkov týmto spôsobom vytesňujeme stres, ktorého máme v tomto uponáhľanom svete neúrekom. Prejavom zatínania je nadmerné opotrebovanie zubov a stuhnutosť žúvacích svalov. Mnohí pacienti majú korunku predných zubov skrátenú až o polovicu jej pôvodnej dĺžky už v tridsiatich rokoch.

K takémuto problému sa treba vždy stavať komplexne. Začíname dostavbou zadných zubov, ktoré síce väčšinu pacientov vôbec netrápia, no bez ich ošetrenia by sme nevedeli pekne ošetriť ani zuby predné. Akonáhle máme všetky zuby ošetrené, pacient dostáva nočnú ochrannú dlahu. Jej funkcia je chrániť zuby pred nadmerným opotrebovaním a zároveň dopriať žuvaciemu svalstvu trošku väčší relax.

Obr.1 Detail chrupu

V prezentovanom prípade má pacient zadné zuby ošetrené prevažne kompozitnými dostavbami (biele výplne), na horných predných zuboch je 6 keramických koruniek. Pacient sa k tomuto zákroku dlho odhodlával. Bál sa, že po predĺžení zubov si na dlhšie zuby nezvykne. Ihneď po nasadení koruniek však už vedel, že sa ničoho báť nemusel 😉